Predsednik
petek, 09. november 2012

Za več in višje štipendije! Zakaj že?

»Jaz itak nimam štipendije! Jaz tudi ne! Pa kaka štipendija sploh?! Jaz jo mam, samo je tako nizka, da ne morem čez mesec...« Take odzive smo v oktobru poslušali od študentk in študentov, ko smo na ŠOUP-u prvič začeli promovirati nov Zakon o štipendiranju in jih vabiti k oddaji podpisa za nov zakon.

Odzivi na nov zakon so bili pozitivni. Sprva sem bil kar malo šokiran nad tem, koliko študentov je brez štipendije. Tisti redki srečneži, ki so se po nekem naključju dokopali do nje, pa se pritožujejo nad tem, da je itak prenizka, da z njo ne preživijo niti pol meseca in da so že stroški za najemnino višji od tistega mesečnega obroka štipendije...

Drugič: bil sem presenečen nad tem, da se študenti v resnici zanimajo za nov Zakon o štipendiranju. »Kaj mi prinaša? Bom končno dobil štipendijo po tem zakonu? Že dve leti zapored so me zavrnili!« Vprašanj je bilo precej.

Vse to nam na ŠOUP-u daje nov zagon na predvečer zbiranja podpisov za nov štipendijski zakon pred obalnimi upravnimi enotami. Na polno bomo štartali v ponedeljek, 5. novembra.

Vsak dan prejemam klice od novinarjev, ki me prosijo za razne izjave in prav vsakega zanima eno: kje zaboga bomo dobili denar za te naše štipendije, če že obljubljamo, da jih bo več in da bodo višje?!

Na dolgo in široko jim skušam pojasniti, kako so nam, študentom, vzeli več kot 30 milijonov evrov že samo z višjo obdavčitvijo študentskega dela (iz 16,8 % na 30 %) in nam pri tem obljubili, da bo ta denar namenjen štipendijam. Seveda pa štipendij trenutno ni nič več in niti nič višje niso! Celo nižajo se, zaradi ukinitve dodatka na prevoz, saj ga zdaj subvencionirajo za vse študente, čeprav je javni prevoz totalno nezorganiziran in se iz Kopra v Novo Gorico vozim minimalno tri ure s tem super učinkovitim podjetjem, ki se mu reče Slovenske železnice…

Naprej: vzeli so nam mesec dni subvencionirane prehrane in črtali prehrano po 20 uri. Visokemu šolstvu so vzeli spet več kot 30 milijonov, naslednje leto pa še več kot 60 milijonov.

Zaradi znižanja subvencije (čeprav nam je sam minister obljubil, da tega ne bo dovolil!) bodo privat študentska stanovanja spet dražja…

In če po vsem tem ni jasno, kje bodo dobili denar, naj še spomnim, da so od leta 2007 vsako leto ostajala sredstva, ki smo jih za štipendije vsi plačevali preko dajatve za študentsko delo. Ta sredstva pa niso bila razdeljena preprosto zato, ker so vmes sprejeli tako butast Zakon o štipendiranju, ki velja še danes. Eno leto je v proračunu ostalo celo več kot 16 milijonov evrov, ker so napačno izračunali, koliko štipendij bi naj razdelili!

Skratka, denar je.

Če je denar za to, da v državi v času krize še vedno vzdržujemo 212 občin, čeprav smo v letih po osamosvojitvi shajali s 60-imi, in plačujemo 300 milijonov evrov letno samo za plače 212 županov, 500 podžupanov, 8000 občinskih svetnikov in še številnih vodij občinskih služb itd… in če bodo v 2013 in 2014 višali pokojnine, medtem ko prepolavljajo sredstva za raziskovalno dejavnost za mlade na univerzah

...potem ni vraga, da je denar tudi za štipendije!

In če me kdo vpraša, zakaj več in višje štipendije, jim predlagam, naj se zamislijo nad tem, če je v redu, da mora v Sloveniji 36 % študentov delati preko študentskega dela samo zato, da si plača stroške študija. Nato jih vprašam, če se jim zdi prav, da z varčevalnimi ukrepi najbolj obremenimo mlade? Študente? Dijake? Da še bolj obremenimo in obdavčimo znanje? Da zaradi varčevanja res uvedemo šolnine, kot predlagajo nekateri?

Seveda ne, zato potrebujemo štipendije, več in višje.

Zato grem na upravno enoto oddat svoj podpis.

Lep študentski pozdrav,
Marko Pavlič,
predsednik ŠOUP

Zanimivo /povezane novice

26.09.2018

#imakemysoup

Študentke in študenti, pozdravljeni in dobrodošli na Obali.

02.10.2017

#imakemysoup

Študentke in študenti pozdravljeni in dobrodošli na ŠOUP-ovi spletni strani.

30.12.2016

Predsednikovo voščilo

Zaključuje se leto 2016 in z njim se končuje tudi eno poglavje našega življenja. Ob tej priložnosti bi rad, da se...

ŠOUP priporoča

Aktualne vsebine, ki jih ne smeš zamuditi