Izobraževanje
sreda, 04. december 2013

UP in ŠOUP: S primorskimi poslanci o predlogu novega Zakona o visokem šolstvu

V ponedeljek so Univerzo na Primorskem (UP) na povabilo rektorja prof. dr. Dragana Marušiča obiskali primorski poslanci Mirjam Bon Klanjšček, Lejla Hercegovac, Kristina Valenčič in Aljoša Jerič. Rektor je na skupnem srečanju, ki sta se ga udeležila tudi predstavnika študentov na Primorskem, in sicer Mirko Ilić, predsednik Študentskega sveta Univerze na Primorskem (ŠS UP), in Seit Demiri, predsednik Študentske organizacije Univerze na Primorskem (ŠOUP), podrobneje predstavil predloge in rešitve, s katerimi se je UP odzvala na novelo zakona o visokem šolstvu tako na javnih razpravah, v okviru rektorske konference, kot tudi v obliki pisnih predlogov predstavnikom Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Rektor Marušič je prisotne seznanil s stališčem, ki so ga člani Senata UP po obravnavi predloga ZVIS-1 sprejeli že na svoji 24. seji z dne 20. novembra, dan kasneje pa je bilo predstavljeno na javni tribuni o noveli zakona o visokem šolstvu v Kopru. Stališče vsebuje pripombe na določila, ki nedvoumno posegajo v ustavno zagotovljeno avtonomnost in vodijo k neustreznemu financiranju univerz, ki temelji na dosedanjem triletnem financiranju univerz brez pravne podlage v zakonu, obenem pa predlog zakona ne ureja celovite dejavnosti univerze, saj prepušča znanstveno-raziskovalno dejavnost ureditvi v drugem zakonu, umetniške dejavnosti pa zakonodajalec sploh ne obravnava. Ob tem je rektor opozoril na neupoštevanje razvojnega vidika Univerze na Primorskem, kar bi njeno že sedanje otežkočeno delovanje z neustreznimi prostorskimi zmogljivostmi dodatno obremenilo.

Pri tem sta podala svoji mnenji tudi študentska predstavnika Mirko Ilić in Seit Demiri, ki sta orisala težek položaj študentov UP. Opozorila sta na bivanjsko problematiko, na ovire ob iskanju zaposlitve za daljše časovno obdobje, kot tudi na beg mladih v tujino.
 

Na podlagi navedenega je bilo primorskim poslancem predlagano, da apelirajo na  pristojne pri pripravi omenjenega zakona k zagotovitvi takšnega predloga, ki bo omogočil, da bo slovenski visokošolski prostor kos izzivom prihodnjega desetletja.

Zanimivo /povezane novice

ŠOUP priporoča

Aktualne vsebine, ki jih ne smeš zamuditi