Študenti zopet žrtve samovolje Vlade RS
Na ŠOUP izražamo ogorčenje nad napovedjo Vlade RS o neizogibni podražitvi subvencionirane vozovnice za študente in dijake. Na ŠOUP-u smo prepričani, da napoved ministrstva nima neposredne veze z napovedanim referendumom o Zakonu o izvajanju proračuna ter da jim to predstavlja le izgovor za uveljavljanje lastnih, političnih interesov.
»Študenti smo spet žrtve samovoljnih posegov Vlade RS, ki znova, brez predhodnih pogajanj in posvetovanj z nami, posega v pravice predvsem socialno najšibkejših dijakov ter študentov. Vlada si s tem po našem mnenju skuša le utrjevati pozicijo moči v pogajanjih s sindikati javnega sektorja. Očitno se moramo navaditi na to, da dogovori z Vlado RS ne veljajo veliko, saj tudi medsebojnim dogovorom navadno sledi enostranska poteza z njihove strani, kot je to veljalo v primeru subvencioniranega bivanja študentov pri zasebnikih s koncesijo« meni predsednik ŠOUP, Marko Pavlič.
Na ŠOUP-u smo sicer v začetku avgusta pozdravili uvedbo subvencioniranih vozovnic za javni prevoz vseh dijakov in študentov, a obenem opozorili na dejstvo, da bomo državni in Zoisovi štipendisti na ta račun ostali brez dodatka za prevoz. Na ŠOUP-u se ob nedavnih spremembah opozarjamo, da so sredstva, ki so bila prej namenjena dodatku za prevoz pri štipendijah, le prerazporedila v subvencioniranje vozovnic, zato jih čudi, da sedaj denarja naenkrat ni. Mesečne vozovnice bi se po napovedih pristojnega ministrstva podražile za 5 do 15 evrov, kar je ob drugih ukrepih, kot je denimo dodatna obremenitev študentskega dela, po mnenju predstavnikov študentov še bolj nedopustno.
»Sistem se v določenih točkah res ni izkazal za najboljšega, saj smo prejeli precej pripomb študentov iz manjših krajev in vasi, ki se morajo do najbljižje avtobusne ali železniške postaje z rednimi linijami voziti tudi več deset kilometrov. Dodatek pri štipendiji, ki jim je prej kril stroške prevoza, so lahko razporedili po dejanskih potrebah, sedaj pa so vezani le na slabe povezave javnega potniškega prometa,« še opozarja predsednik ŠOUP. Kljub vsemu na ŠOUP-u menimo, da je subvencioniran javni prevoz za študente in dijake ob nekaterih potrebnih izboljšavah pravi način pomoči študentom, ki se dnevno ali tedensko vozijo iz kraja bivanja v kraj izobraževanja. »Takih študentov je na Univerzi na Primorskem kar 75 odstotkov, zato bomo to pravico še toliko odločneje branili«, dodaja.