Nasveti za uspešen začetek šolskega leta
S prvim septembrom se je v osnovnih in srednjih šolah ponovno začel pouk. Ta v življenja dijakov in učencev ponovno vnese drugačno organizacijo časa ter ureditev nekaterih formalnosti.
1. Poskrbite za subvencioniran prevoz
Medkrajevni prevoz
Pri lokalnem ponudniku javnega prevoza ali na glavni avtobusni in železniški postaji oddajte vlogo. Priložiti morate tudi potrdilo o vpisu, če vloge niste potrdili na svoji šoli. Novost letošnjega leta je tudi, da morajo mladoletni dijaki navesti še podatke staršev, ki morajo vlogo tudi lastnoročno podpisati. Dijaki, ki med šolskim letom uveljavljate pravico do prakse, pa morate oddati še vlogo za praktično izobraževanje.
Mestni prevoz
Pravico do subvencioniranega prevoza imate vsi dijaki, študenti in udeleženci izobraževanja za odrasle, ki ste od šole/fakultete oddaljeni najmanj 2 km. Za informacije o subvenciji obiščite spletne strani Ministrstva za infrastrukturo in prostor, Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ali pa vašega prevoznika. Tam boste našli vlogo za subvencionirani prevoz , ki jo natisnete, potrdite v tajništvu šole ali pa jo predložite skupaj s potrdilom o vpisu pri nakupu vozovnice.
Več o tem si lahko preberete TUKAJ.
2. Zagotovite si učbenike
Po nekaj dneh boste že ugotovili, kaj od predpisanih potrebščin boste v šoli zares potrebovali. Najbolje je, da se udeležite katerega izmed sejmov rabljenih učbenikov ali obiščete antikvariat. Za rabljenimi učbeniki pa lahko pobrskate tudi po internetu.
3. Ne pozabite podaljšati statusa dijaka/dijakinje
Začetek šolskega leta od dijaka zahteva tudi obisk poslovalnice študentskega servisa, kjer se lahko včlanite, ali članstvo podaljšate. Podobno storite tudi, če ste član/ica kluba ali organizacije, kjer je vaše članstvo pogojeno s statusom dijaka.
4. Oddajte vlogo za štipendijo
Za Zoisove štipendije morate vloge in dokazila oddati najkasneje do 5. septembra. Za državno štipendijo pa lahko oddate vlogo kadarkoli med letom, v primeru podaljšanja pa do začetka septembra, če jo želite naprej prejemati nemoteno. Ne pozabite na kadrovske štipendije in štipendije, ki jih podeljujejo različne občine (največji, Ljubljana in Maribor sta tudi med njimi). Več o štipendijah pa si lahko preberete tukaj.
5. Uveljavljajte ugodnosti dijaških statusov
Športniki, kulturniki ali tisti, ki obiskujete dve srednji šoli hkrati, imate do konca meseca septembra čas, da uveljavite pravico do ustreznih dijaških statusov. Statusi, ki jih lahko pridobite so: status perspektivnega športnika, vrhunskega športnika, dijaka tekmovalca in dijaka, ki se vzporedno izobražuje.
Vir: dostop.si