Balada o prehitrem vozniku
»Zakaj bi še jaz vozil po pravilih? Kaj me ovira pri tem, da ne do konca pritisnem na stopalko za plin?«
Policija zaradi prehitre vožnje ustavi avtomobil. Sledi standarden postopek: policist pristopi do avtomobila in voznika vpraša za vozniško in prometno dovoljenje, ta mu jih izroči.
Policist: »Gospod, prehitro ste vozili, to bo 9 kazenskih točk in 500 evrov kazni!«
Voznik je tiho, od nekod privleče škatlo in 5 listkov, ki jih razdeli še ostalim potnikom. Policist le začudeno gleda, ko vsak izmed potnikov nekaj napiše na listek in ga vrže v škatlo. Voznik nato vse listke pobere ven in jih pregleda.
»Gospod policist, stvar je taka: glede na preštete glasove imam polno podporo vseh potnikov v vozilu, ki zanikajo, da bi prehitro vozil, čeprav so vsi spali. Priznam, da ne poznam dobro vseh omejitev, ker se zakonodaja stalno spreminja. Skupaj s potniki tudi opažam, da ni naključje, da ste me ustavili ravno na tem odseku. Prepričan sem, da ste dobili diktat nekje z vrha ali od stricev iz ozadja, da me tu ustavite in ustvarite nek zlonameren konstrukt. Kazni ne bom plačal, ker mi ne dajete niti možnosti, da ugovarjam in se branim. Zdaj se bom lepo odpeljal domov ter vse to zapisal na mojo spletno stran in blog, na veliko bom tudi twital. Za vse to bom okrivil Zakon o cestno prometnih predpisih in vašega nekdanjega načelnika Staneta, čeprav je že nekaj desetletij v pokoju, a pomembno je, da mi potniki v mojem vozilu verjamejo.«
Verjamem, da ni težko uganiti, da gre za prispodobo tega, kar se dogaja v Sloveniji zadnji teden. Talci vsega tega dogajanja smo pa kajpak državljani.
Pri tem ni toliko pomembno, kakšne posledice imajo taka dejanja (korupcija, kršenje zakonov) za voznika in potnike v vozilu, bolj so pomembna vsa druga vozila, ki vozijo mimo tistega, ki ga je ustavila policija. In če vsi ostali vozniki in potniki opazijo, da se je ustavljeno vozilo nekaznovano odpeljalo naprej, se jim seveda postavi zdravorazumsko vprašanje: »Zakaj bi še jaz vozil po pravilih? Kaj me ovira pri tem, da ne do konca pritisnem na stopalko za plin?«
Pomemben je torej zgled, ki ga tisti voznik (pa seveda tudi policija) daje drugim udeležencem v prometu. Pomembna je pravičnost, ki izhaja iz enakosti pred zakonom. Mladi bi morali biti na to še posebej občutljivi, saj smo zdaj mi tisti, ki počasi stopamo na pot vse večje odgovornosti za našo in skupno prihodnost.
Seveda tudi ni nepomembno, kako se bo tisti policist odzval. A če predvidevamo, da vozniku na koncu izroči položnico, jo bo ta na koncu moral plačat. Tako kot vsak drug. Brez izgovorov! Plačati je treba takoj! In pri prekrških zaradi prehitre vožnje ni polovičnih kazni!
Marko Pavlič,
predsednik ŠOUP