Tudi študentje razmišljajo o svoji pokojnini
Študentje kljub drugačnemu splošnemu vtisu v javnosti želijo imeti svojo vlogo pri vprašanjih s pokojninskega področja. Prav tako razmišljajo o svoji pokojnini in o načinih, kako varčevati zanjo. V zvezi potrošnikov pa pri podpisovanju kakršnih koli pogodb, tudi pogodb o varčevanju za starost, opozarjajo, da je treba razumeti besedilo dokumenta.
Mladi bi morali imeti po mnenju direktorja Inštituta za ekonomska raziskovanja Borisa Majcna bolj dejavno vlogo pri vprašanjih s pokojninskega področja, medtem ko zdaj ne verjamejo v pokojninski sistem. "Ne verjamejo, da bodo dobili kakršno koli pokojnino na tej podlagi, kar je zelo slabo," opozarja. "Če v nekaj ne verjameš, tudi ne vidiš razloga, da bi plačeval za to," je dodal.
"Toda sistem ne bo razpadel kar tako, nezaupanje vanj pa je tudi posledica nerazumevanja sistema," meni. Na tem področju je treba zato po njegovi oceni narediti še veliko in pojasniti ljudem, da sistem lahko deluje popolnoma normalno, če ga pravilno usmerimo in ustrezno prilagodimo.
Študentje želijo imeti vpogled v porabo sredstev iz pokojninske blagajne
V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so spomnili, da so se pri pogajanjih o spremembah ureditve študentskega dela strinjali, da se študent na študentskem delu vključi v pokojninsko zavarovanje. "Če ne začneš vplačevati v pokojninsko blagajno bolj zgodaj, ne boš nikoli izpolnil pogojev za upokojitev," je za STA dejal predsednik ŠOS Žiga Schmidt.
Glede na to, da študentje vplačujejo v pokojninsko blagajno, pa želijo imeti tudi nadzor nad ravnanjem s temi sredstvi. "V pokojninsko blagajno na letni ravni prispevamo skoraj 60 milijonov evrov, a nimamo nobenega vpogleda v to, kam ta denar gre," je opozoril.
V ŠOS se zavzemajo za večjo participacijo mladih pri teh vprašanjih. Po njegovih besedah je zdaj na potezi vlada, da jih vključi v nadzor nad porabo sredstev. Meni, da pokojninski sistem ne bo propadel in da pokojnine iz prvega stebra niso pod vprašajem. "Tu je treba imeti zaupanje," je poudaril. Za dostojnejšo pokojnino pa bo moral po njegovih besedah vsak sam poskrbeti z dodatnim varčevanjem.
Varčevanje za varno starost po mnenju zveze potrošnikov priporočljivo
V Zvezi potrošnikov Slovenije mladim priporočajo, naj čim prej na sistematičen način začnejo razmišljati o svojih finančnih ciljih, potrebah in zmožnostih. Z omejenimi sredstvi, ki so jim na razpolago, bodo te lahko dosegli le na takšen način.
"Varčevanje za varno starost je vsekakor zelo priporočljivo, če to dovoljujejo dohodki in če to ni v konfliktu z drugimi pomembnimi finančnimi načrti, denimo naložbo v izobraževanje ali nakup nepremičnine," je za STA navedel Boštjan Krisper iz zveze.
Če razmere posamezniku torej dovoljujejo varčevanje za starost, se je treba z vso skrbnostjo posvetiti izbiri primerne rešitve, meni. "Žal je pri nas pogosto tako, da bo ponudnik potrošniku ponudil tisto rešitev, s katero bo največ zaslužil sam. Nakup neprimernega ali pa predragega produkta zato lahko pripelje ne le do zelo nizkega donosa, ki ne pokrije niti inflacije, ampak tudi do izgube velikega dela v varčevanje vloženega denarja," je opozoril.
V zvezi potrošnikov sicer na splošno poudarjajo, da ne dajejo konkretnih nasvetov. Izpostavljajo pa, da je treba pri podpisovanju kakršnih koli pogodb, tako tudi pogodb o varčevanju za starost, razumeti besedilo dokumenta.
Pokojninske družbe lahko dajo le informativni izračun
Pokojninske družbe opozarjajo, da lahko za posameznika podajo samo informativni izračun o višini doživljenjske pokojninske rente. Njena višina je namreč odvisna od številnih dejavnikov, med drugim od vrste rente. Po zelo poenostavljenih izračunih, ki temeljijo na številnih predpostavkah, pa bi v primeru 40-letnega varčevanja po 50 evrov mesečno lahko znašala v razponu od nekaj manj kot 200 do približno 400 evrov.
Vir: STA