Sociala
četrtek, 12. september 2013

ŠOS: Na sestanku z ministrico Kopač Mrakovo

Predstavniki Študentske organizacija Slovenije (ŠOS), Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, Študentske organizacije Univerze v Mariboru, Mladinskega sveta Slovenije, Sindikata Mladi plus ter Zavoda Ypsilon so se včeraj udeležili sestanka pri ministrici za delo družino, socialne zadeve in enake možnosti Anji Kopač Mrak. Namen sestanka, ki je potekal na povabilo ministrice, je bil oblikovanje ukrepov znotraj programa Jamstva za mlade 2014–2020.

Program Jamstvo za mlade 2014–2020, ki so ga predstavili predstavniki ministrstva, bo vseboval ukrepe namenjene mladim, starim do 30 let. Poseben ukrep, za katerega je Slovenija dobila evropska sredstva v višini devetih milijonov evrov, pa bo namenjen mladim do 24. leta starost. Na sestanku so še izpostavili, da je čas, v katerem oblikujemo program Jamstva za mlade 2014–2020, ključen, saj trenutno poteka oblikovanje operativnih programov prihodnje finančne perspektive 2014–2020 ter proračuna RS za leti 2014 in 2015.

Za uspeh nujno sodelovanje različnih sektorjev

Predlogi ukrepov za reševanje brezposelnosti mladih, ki jih je pripravilo MDDSZEM, vsebujejo ukrepe vseh resorjev, ki vplivajo na zaposljivost mladih in vključevanje mladih na trgu dela. Vsi prisotni na sestanku so se strinjali, da je za uspeh nujno potrebno sodelovanje različnih sektorjev, tako ministrstva za izobraževanje, znanost in šport kot tudi ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Ukrepi bodo zato morali biti tudi medresorsko usklajeni.

Potrebujemo tudi kratkoročne ukrepe

ŠOS pozdravlja sistemski pristop reševanja problema zaposlovanja mladih in ukrepe, ki gredo v smeri kariernega svetovanja, sodelovanja gospodarskega in negospodarskega sektorja z izobraževanjem ter subvencioniranja zaposlitev. Ob tem pa poudarja, da so potrebni tudi bolj kratkoročni ukrepi, saj je v državi že zdaj veliko brezposelnih mladih, ki potrebujejo čim hitrejše ukrepanje. Poleg tega bi morali biti ukrepi zastavljeni širše, ne omejeni zgolj na zaposlovanje, ampak na celostno osamosvajanje mladih. ŠOS tudi opozarja, da je treba mladim zagotoviti varno zaposlitev, da bodo na svojih delovnih mesti dobili priložnost, da se izkažejo in tako prispevajo svoj delež družbi.


Pripravili 10 ukrepov za izboljšanje položaja mladih na trgu dela

Svojo strategijo zaposlovanja mladih je ŠOS pripravil že leta 2008, a zanjo na nacionalni ravni ni bilo posluha. Ker študentske in mladinske organizacije najbolje vedo, kakšni problemi pestijo mlade in kje vidijo rešitve, so pripravili predlog več kot desetih ukrepov za izboljšanje položaja mladih na trgu dela in na področju osamosvajanja. »Gre za konkretno izdelan predlog o kariernem svetovanju in načrtovanju kariere že v času izobraževanja ter izhodišča za nov predlog ureditve študentskega dela,« je še dejal predsednik ŠOS Mitja Urbanc.
Predstavniki mladih bodo preučili na sestanku predstavljene predloge ministrstva in pripravili komentarje. Na prihodnjem sestanku pa bodo skupaj z ministrstvom pripravili konkretne ukrepe v okviru Jamstva za mlade.

ŠOUP priporoča

Aktualne vsebine, ki jih ne smeš zamuditi