Poslanica ŠOS ob dnevu mladih
Dan mladih razlog za zaskrbljenost, ne veselje.
Ne moremo mimo tega, da je nedavna razglasitev OZN, da se 12. avgusta po vsem svetu obeležuje mednarodni dan mladih, prej razlog za zaskrbljenost kot veselje. Tovrstna pozornost in širša politična obravnava mladih kot družbene skupine, ki v brez dvoma finančno in gospodarsko zelo nestabilnih časih zahteva posebno krizno obravnavo, je pravzaprav konceptualni problem prihodnosti naše družbe kot take, ne le mladih.
Kaj pomeni biti mlad, po možnosti izobražen, a brez prave prihodnosti, možnosti za osamosvojitev, načrtovanje kariere in družine, danes na žalost ve vse preveč mladih. Gospodarske in finančne razmere v Sloveniji in širše ne dovoljujejo počasnega razmišljanja, ampak hitro ukrepanje pristojnih, ki morajo med prioritetami imeti v mislih predvsem mlade. Ti smo temelj družbe in gonilo njenega napredka. Po drugi strani pa njeno ostro in kritično ogledalo, ki neizprosno slika čedalje bolj neprijetna dejstva. Brezposelnost mladih (od 15 do 29 let) v Sloveniji je že 17,4-odstotna, zaskrbljujoče pa je, da je odstotek brezposelnih mladih v starostni skupin od 25 do 29 let, torej visoko izobraženih mladih kadrov, strmo in hitro narasel iz 17 na 27 odstotkov, kar je daleč nad evropskim povprečjem in močno presega njeno rast v Evropi. Zato ne preseneča dejstvo, da se je po podatkih SURS-a v letu 2012 iz Slovenije uradno odselilo 3.392 mladih oseb in da se v nobenem letu po osamosvojitvi iz Slovenije ni odselilo toliko njenih mladih in perspektivnih državljanov kot v zadnjem letu.
Če hiše ne začneš graditi na trdnih temeljih, tudi dobra okna ali streha ne preprečita, da ne bi hiša že ob malo večjem potresu razpokala ali se celo podrla. Podporni stebri, ki bi morali to hišo držati tudi v močnem viharnem obdobju, so majavi na najbolj kritičnih mestih. Škriplje povsod, saj so problemi osamosvajanja mladih tako večplastni in veliki, da se zdijo rešitve skoraj nemogoče. Vendar ni vse tako črnogledo.
V Študentski organizaciji Slovenije smo prepričani, da se z dobrimi operativnimi predvsem pa celostnimi ukrepi ter sodelovanjem politike, civilne družbe in gospodarstva da stvari spremeniti na bolje. Dejansko, ne le na papirju. Reševanje problematike zaposlovanja mladih mora postati naša skupna nacionalna prioriteta. Zaposlitev je šele prvi temelj, ki mu sledijo še odločitev za načrtovanje družine in kariere ter reševanje prve stanovanjske problematike. Mladi smo resda ranljiva družbena skupina, ki je bila v preteklosti večkrat spregledana in pozabljena s strani ključnih nosilcev družbenih sprememb, zato je odgovornost, da se to znova ne ponovi, seveda v prvi vrsti na nas mladih samih. Zato bodimo glasni takrat, ko je to res potrebno, ne takrat, ko se to zahteva. Bodimo aktivni pri iskanju rešitev, ne le pri opozarjanju na probleme. In nenazadnje bodimo odgovorni vedno in povsod, ne le takrat, ko nam to ustreza.