Na počitnicah do svojih pravic tudi z mobilno aplikacijo
Prihaja čas počitnic, ko se bodo mnogi mladi sami podali na pot, na kateri pa jih lahko pričakajo tudi težave. Te lahko rešujejo tudi s pomočjo brezplačne mobilne aplikacije Pravice potnikov na dlani. Evropska komisija je aplikacijo sprva uvedla za zračni in železniški promet, lani pa je njeno uporabo razširila tudi na avtobusni in pomorski promet. Aplikacija je na voljo na štirih priljubljenih mobilnih platformah v 22 jezikih EU.
Na pot nikoli brez osebnega dokumenta
S pravicami in omejitvami se je dobro seznaniti, še preden se pot začne. Ob prehodu meje med državami schengenskega območja sicer ni treba pokazati osebne izkaznice ali potnega lista, vendar pa potovanje brez mejnih kontrol ne pomeni, da potniki osebnega dokumenta ne potrebujejo. Vozniško dovoljenje, poštne, bančne ali davčne izkaznice niso veljavni potovalni dokumenti ali dokazila o istovetnosti.
Posamezna država lahko v redkih primerih potnikom tudi zavrne vstop zaradi zagotovitve javnega reda, javne varnosti ali javnega zdravja. V takem primeru morajo dokazati, da potniki predstavljajo resnično, sedanjo in dovolj resno grožnjo.
Letalski potniki v primeru odpovedi in zamud upravičeni do povračila
Mnogi se bodo na pot tudi letos podali z letalom. Letalske družbe pri prodaji vozovnic potnikom ne smejo zaračunati višje cene zaradi državljanstva ali države, v kateri so jo kupili.
V primeru težav imajo potniki tudi določene pravice, ki se nanašajo na zamude in odpovedi letov ter preveliko število rezervacij, zaradi česar je zavrnjeno vkrcanje na letalo.
Potniki, ki jim zavrnejo vkrcanje na letalo oz. je njihov let odpovedan, so upravičeni do prevoza do končnega cilja na primerljiv drug način ali povračila vrednosti letalske karte.
Odpoved leta zaradi izrednih razmer potnikom sicer ne daje pravice do odškodnine, jim pa mora letalski prevoznik ponuditi:
- povračilo cene vozovnice (v celoti ali samo za del, ki ga niso mogli uporabiti),
- drug način prevoza do končnega cilja v čim krajšem času ali
- ponovno rezervacijo za poznejši datum (ob upoštevanju prostih sedežev).
Tudi na potovanjih v EU dopustnikom omejitve
Na potovanje v EU lahko potniki s seboj vzamejo tobačne izdelke in alkoholne pijače, namenjene osebni uporabi in ne ponovni prodaji.
Ta pravila pa ne veljajo za potnike, mlajše od 17 let, ki v osebni prtljagi ne smejo prenašati nobenih alkoholnih ali tobačnih izdelkov.
Pri potovanju z letalom z letališča v EU je treba upoštevati varnostne zahteve glede prtljage in vkrcanja na letalo. Tekočine, jih potniki prenašajo v ročni prtljagi, denimo pijača, zobna krema in kozmetične kreme, morajo biti zapakirati v prozorno plastično vrečko s prostornino največ enega litra. Izdelke z večjo prostornino pa je treba spraviti v oddano prtljago.