torek, 09. april 2019

Finale nad pričakovanji

Univerzitetne lige M servis.

Kot smo kasneje v pogovoru s študenti izvedeli, kaj bi bilo še potrebno postoriti in kaj bi bilo potrebno uvesti v sistem ligaških prvenstev, smo na UŠZP zaključili z Univerzitetno M Servis ligo v košarki, futsalu in odbojki. Predvsem razpored finala, je morda zbujal dvome, ali bo prireditev na splošno uspešna, ali bo dejansko le športni dogodek. In kot kaže, smo tokrat zadeli v polno, s tem, ko je bil razpored finala nekoliko spremenjen.

Kot prvi, bi morali nastopiti košarkarji Fakultete za Pomorstvo in Promet (FPP) iz Portoroža in Fakulteta za Vede o Zdravju (FVZ), a je bila tekma žal odpovedana, saj se ekipa FPP-ja zaradi študijskih obveznosti ni uspela zbrati, tako je posledično tretje mesto in bron osvojila ekipa FVZ.

Prvi finale

Zato smo pozno popoldan spremljali 1. finale ( v košarki) med Fakulteto za Matematiko, Naravoslovje in Informacijske Tehnologije (FAMNIT) in Fakulteto za Turistične Študije (FTŠ).

Tekma je bil počasna in utrudljiva. Igralci so, kot nalašč grešili „zicerje“ in „trojke“ kot po tekočem traku izgubljali žoge, ogromno je bilo kletvic, a rezultat....ta je bil zelo skromen! Po prvi četrtini je kazal 12-10 za FTŠ!. Drugo četrtino je Famnit odigral znatno bolje, pokazal svojo kvaliteto in s koši Pehlića in Vaca prišel do občutnejše prednosti 8 točk. Ogromno je v napadu s svojimi skoki prispeval Matej Teo Klepač, ki je kraljeval pod košema.

V drugi polčas smo vstopili z rezultatom 31-26 za Famnit, ki je ( verjeli ali ne!?) v naslednjih 16 minutah uspel dodati le še pičlih 5 točk in posledično tekmo tudi izgubiti! Popoln mrk favoritov!

Dejansko, bi lahko bilo srečanje odločeno že v prvem polčasu, ko se je ekipa Famnit-a odlepila na takrat velikih 8 točk prednosti , a je bilo to vsekakor premalo, za zelo vztrajne, pogumne in spretne igralce FTŠ Turistice, ki so bili skozi celotno srečanje v podrejenem položaju, a jih je nezbranost, slabo razumevanje in nestrpnost nasprotnika, privedla v položaj za zmago, ki jo tako dobri igralci kot so Tine Petrič, Niki Boroja, Miha Rutar, Marco Zaro, Tomaž Grassi, Peter Šavron, Aleksandar Gomirac, David Forjan in Luka Boroja, enostavno niso mogli izpustiti. Rezultat v zadnji četrtini je bil nogometnih 0-0, končni pa 36-37 za Fakulteto za Turistične Študije Turistica!

Rezultat: FAMNIT : FTŠ 36 : 37 ( 10 : 12, 21 : 14, 5 : 11, 0 : 0)

Izjave:
Robert Marinovič Famnit: „ Ne moreš verjet...to ni res! Če bi me kdo vprašal, smo zmagali mi! Sploh ne vem, kaj se je zgodilo!? Čestitke nasprotniku, za hrabro igro ... Naša neučinkovitost nas je pokopala!
Luka Boroja FTŠ: „ Težko je bilo ... Začeli smo odlično, a bolj kot so minute tekle, bolj se je poznala kakovost in uigranost lanskoletnih prvakov. Ko pa se jim je naenkrat met ustavil, smo točko po točko, prišli do nenadejanega cilja!

FAMNIT: Matej Teo Klepač, Jakob Majerič, Alan Pehlić, Robert Marinovič, David Vac, Najc Tevž, Tilen Sabadin;

FTŠ Turistica : Niki Boroja, David Forjan, Tomaž Grassi, Marco Zaro, Peter Šavron, Luka Boroja, Aleksander Gomirac, Miha Rutar, Lan Pajmon Rak;

Za najboljšega igralca je bil izbran študent FTŠ Turistice Marco Zaro.

Naslednji so nastopili nogometaši

Dvoboj za bron je potekal med ekipama Fakultete za Pomorstvo in Promet (FPP) in Fakultete za Turistične Študije (FTŠ) iz Portoroža. Festival zadetkov in napadalne igre. Prevladale so izkušnje in tekmovalni naboj ekipe FPP, ki je po zaostanku z 0-2 in 2-4, uspela tekmo obrniti v svojo korist in si priboriti bron. Omeniti velja zadetek vratarja FTŠ Simona Jermana, preko celotnega igrišča, ki pa žal ni vplival na končni rezultat 8-6 za FPP!

0-1 Čuk (1), 0-2 Kragelj (2), 1-2 Kljun (6), 2-2 Baruca (8), 2-3 Knafelc (9), 2-4 Jerman (10), 3-4 Babič (14), 4-4 Babič (17), 5-4 Babič (24), 6-4 Fesel (28), 7-4 Baruca (32), 8-4 Rastovac (33), 8-5 Kragelj (37), 8-6 Čuk (38);

FPP: Martin Starc, Jaka Fesel, Kevin Baruca, Erik rastovac, Luka Babič, Žiga Kljun;

Izjave:
Kevin Baruca FPP: „ Tekma ni odločala o ničemer, saj smo si želeli finala, a tudi 3. mesto je na koncu, kar soliden rezultat! Danes nismo igrali, kot znamo, je pa zato kapetan pokazal, kako se brani barve fakultete! Čestitke tudi nasprotniku, za učinkovito predstavo!“
Gašper Kragelj FTŠ: „ Seveda smo jezni, saj smo imeli igro in rezultat! Nekaj naših in nekaj sodniških odločitev je šlo v prid nasprotniku in to je na koncu prevagalo. Nismo bili slabi...morda nam manjka malo discipline! Smo še mladi...“

Viteški obračun

Finale je bil pravi viteški obračun. Ekipi Pedagoške Fakultete (PEF) in Famnit-a imata že dolgo zgodovino medsebojnih dvobojev, vendar je bil nocojšnji zares poseben. Ne toliko z igro, ki je v finalu večinoma taktično varanje nasprotnika, temveč z motivacijo, agonizmom in celotnim pristopom, kot se za finale spodobi. In resnično je bilo tako! Vedeli smo, da bo dvoboj spektakel in da bo šlo na nož, a da bodo o zmagovalcu odločali kazenski streli, na to ni pomislil nihče. Takšen scenarij ne ustvari niti najboljša Hollywoodska produkcija.

Skozi celotno srečanje, je prevladovala ekipa Famnit-a. Ta je le v začetku prepustila pobudo nasprotniku, a že po prvih menjavah postavila stvari na svoje mesto in prevzela vajeti v svoje roke. Po vrsti zapravljenih priložnosti za zadetek, je v 13. minuti za 1-0 zadel Luka Badžim. Na odgovor nismo čakali dolgo. Še pred koncem polčasa je za 1-1 zadel Krapež. Taktičen dvoboj, se je nadaljeval tudi v drugem polčasu tako, da je imel Famnit pobudo, PEF pa je prežala na protinapade, dokler ni v 27. minuti, po samostojnem prodoru, za 2-1 zadel Zyba. Naslednje minute so bile pravzaprav odločilne, saj je Famnit , tudi zaradi razpoloženosti vratarja PEF Davorja Pejakića, zgrešil vse, kar se je zgrešiti dalo, pa tudi tisto, kar se ni! In po toliko zgrešenih priložnostih, je sledila kazen. V enem od mnogih neposrednih dvobojev na sredini igrišča, je v 31. minuti, žoga prišla do Kaplana, ki jo je vešče in spretno potisnil za hrbet Boroje, za izenačenje na 2-2!. Sedaj se je šele začelo! Seveda je Famnit takoj odgovoril s pritiskom, in z napadalno igro nadaljeval vse do 39. minute, ko je po odlični asistenci Badžima, ponovno zadel Zyba. Tekla je zadnja 40. minuta srečanja. PEF je zaigrala na vse ali nič, z vratarjem v polju in 13 sekund pred koncem srečanja, je najboljši vratar v ligi z zadetkom v levi zgornji kot nasprotnikovih vrat rezultat izenačil na končnih 3-3! Sledilo je izvajanje kazenskih strelov, pri katerih je bil največji osmoljenec, prav nocojšnji dvakratni strelec Zyba, kateremu je strel, vratar Pejakić ubranil. Končni izid 5-6 za PEF!

Rezultat: 1-0 Badžim (13), 1-1 Krapež (18), 2-1 Zyba (28), 2-2 Kaplan (31), 3-2 Zyba (39), 3-3 Pejakić (40); Kazenski streli: Zyba ((Pejakić brani) , 3-4 Pajnkihar , 4-4 Turudija, 4-5 Knedl, 5-5 Badžim, 5-6 Krapež;

FAMNIT: Niki Boroja, Aleksandar Avdalović, Emrah Tatarević, Klemen Franjčič, Gregor Grbec, Luka Badžim, Adem R. Zyba, Boris Turudija;

PEF: Davor Pejakić, Rene Knedl, Jure Pajnkihar, Matic Krapež, Žan Kaplan, Žan Bratina;

Izjave:
Aleksandar Avdalović Famnit:“ Žal nam je, saj smo bili boljši, a tak je šport. Ne zmaga vedno ekipa, ki prevladuje, potrebno je imeti, tudi nekaj sreče.“
Gregor Grbec Famnit: „ Ni kaj, po bitki se šteje preživele in tokrat smo mi povlekli krajšo. Sicer pa so kazenski streli loterija, tako da našim igralcem nimam kaj očitati, saj so tekmo odigrali pošteno! Čestitke ekipi PEF, ki se je moško borila.
Rene Knedl PEF:  Finalna tekma, je bila najtežja v tem prvenstvu. Tempo je bil izredno visok in poznalo se je, da sta nam manjkala dva ključna igralca. Vso tekmo smo garali in z nekaj športne sreče, smo tekmo zmagali in mislim, da zdaj lahko zasluženo proslavimo, ter se pripravimo na turnir v Varaždinu. Čestitamo nasprotni ekipi, za odlično predstavo. Pokazali so, da so odlična ekipa in želimo jim veliko sreče prihodnje leto.“

Lovorika najboljšega nogometaša, je letos pripadla igralcu Famnit-a, Luki Badžimu.

Poslastica večera

Čeprav je bila ura že krepko čez 20, sta bili na sporedu še finalni srečanji (za 3 in 1 mesto) v odbojki. In to je bila zares poslastica večera. V prvi tekmi, sta se med seboj pomerili ekipi FTŠ Turistice in PEF. Dvoboj je bil kratek, saj je ekipa PEF resnejši odpor nudila le v 1. nizu, ki se je končal na 19 točki. V drugem zgodbe ni bilo, saj so trije mušketirji pri FTŠ (Klepač, Pleša, Šteblaj), s svojimi partnericami (Gržentič, Erjavec Kavčič, Zajc), gladko, s 25-10 popolnoma razbili maloštevilčno ekipo PEF.

Rezultat: FTŠ : PEF 2 : 0 (25-19, 25-10)

FTŠ: Luka Šteblaj, Jernej Pleša, Matej teo Klepač, Valerija Gržentič, Lina Zajc, maruša Kavčič Erjavec, Neja Gržina, Staš Torej, Andrej Samotorčan, Petra Zupan;

PEF: Petra Rančov, Tadej Vozlič, Tilen Tomšič, Pia Puklavec, Manca Rotar, Kaja Germavec;

Izjave:
Petra Rančov PEF:Super tekma, nasprotnik je pošteno zmagal, nam se danes ni izšlo. Lahko bi bilo boljše a žal nocoj nismo bili pravi, pa še nasprotnik je danes odigral svojo najboljšo partijo. Čestitke!“
Lina Zajc FTŠ: „ Ne morem verjet....končno nam je po treh letih uspelo osvojiti medaljo. Nocoj smo igrali, kot prava ekipa, pohvaliti moram prav vse igralce in seveda posebej igralke, ki smo danes pokazale, da še kako obvladamo odbojko. Zasluženo se bomo nocoj veselili!“

In kot se za finale spodobi, smo za konec prisostvovali obračunu za zlato, med ekipama FVZ in Famnit-a. Uvodni niz je dobila ekipa Famnit-a, ki je po odličnem začetku, vseskozi držala razliko 3-4 točk prednosti, kar je zadostovalo za zmago z 25-22. V drugem nizu, je ekipa FVZ vzpostavila ravnotežje, ter z nekaj atraktivnimi potezami in odličnim servisom, niz tudi dobila. Izid je bil 25-21 za FVZ. Tretji niz, je navdušil vse prisotne. Boj za zlato, je bil prava srhljivka, saj sta ekipi vztrajno, z ramo ob rami, naskakovali vsako točko. Pri izidu 13-11 v korist Famnita, se je zdelo, da bo treji niz odločen, a je bil to le uvod, v fantastično končnico, ki je kar ni hotelo biti konec. Točko po točko, sta se ekipi izmenjevali v vodstvu, a nobeni ni uspelo priboriti, dve točki naskoka. Tako smo spremljali podaljšek vseh podaljškov, saj se je zlati niz krepko zavlekel če 23! Da, prav ste prebrali, krepko čez 23...in prav 23 točka, je po nizu zgrešenih priložnosti s strani Famnit-a, pripadla ekipi FVZ za končnih 23-21 v tretjem nizu.

Famnit : FVZ 1 : 2 ( 25-22, 21-25, 21-23)

Famnit: Nikola Ljepava, Ognjnen Lazarević, Emrah Tatarević, Boris Turudija, Marko Janković, Ana Ivanković, Marija Vuković, Nina Đukić;

FVZ: Primož Slatinek, Nina Vajd, Blaž Kuzmič, Luka Mihelič, Klara kovačič, Tajda Rešek, Neža Skuk, Valentina Kostanjšek;

Primož Slatinek (FVZ): „ Težka in zelo živčna tekma. Toliko zamujenih priložnost na obeh straneh. K sreči smo ostali zbrani do konca in Luka (Mihelič), nas je s servisi pripeljal do zmage!“...kako lepo zveni, zdaj lahko slavimo, vi pa dajte vadit!“
Nikola Ljepava (Famnit), ki je bil izbran za najboljšega igralca v odbojki, pa je dejal: Škoda, škoda....bili smo zelo blizu, lepo smo igrali, a nas je športna sreča zapustila. Seveda je bila prisotna trema, saj smo v začetku prvenstva igrali slabo, v finalu pa pokazali pravo vrednost. Važno je, da smo uživali ter bomo tako nadaljevali tudi v prihodnje. Zdaj je čas, da za to drugo mesto ustrezno nazdravimo!“